Rynek samochodów używanych w Europie w 2022 roku.
Ostatnie lata były ciężkie dla użytkowników samochodów. Nowe auta z salonu były trudno dostępne i droższe, co wpływało też na samochody używane. Teraz sytuacja ma się ku lepszemu na wszystkich rynkach. Jednak jak dokładnie wyglądał rynek samochodów używanych w Europie w 2022 roku? Jakie modele były najpopularniejsze?
Jak wyglądał rynek samochodów używanych w Europie w 2022 roku?
W ostatnich latach samochody używane stawały się coraz droższe. Miało to oczywiście związek z kryzysem, jaki nastąpił na rynku samochodów nowych. Były one trudno dostępne i coraz droższe. W związku z tym wpłynęło to również na ceny konstrukcji używanych. Na szczęście najgorsze już za nami, w związku z czym wiele rynków aut używanych jest już w znacznie lepszej formie. W przypadku rynku europejskiego wszystko zależało od rynków poszczególnych krajów, jednak ogólne trendy były wzrostowe.
Dzięki temu, że kryzys powoli dobiega końca, auta używane są już nieco tańsze. Niestety, sytuacja zmieniła się dopiero niedawno, w związku z czym na przestrzeni całego 2022 roku, nie widać aż takiej tendencji spadkowej, jeśli chodzi o cenę. W przypadku Niemiec średnia cena auta używanego wzrosła aż o 19 procent względem poprzedniego roku. Jest to niesamowicie wysoki przyrost, w związku z czym wiele osób zdecydowało się zrezygnować z zakupu samochodu.
Tak wysokie ceny wpływają też na coraz niższy odsetek aut sprowadzanych stamtąd. W wielu przypadkach przestaje się to opłacać, ponieważ ciężko jest trafić na ciekawą okazję. Ponadto ciężej sprzedać tego typu auta w kraju. W takim wypadku handlarze decydują się na sprowadzanie coraz starszych i gorszych aut z zagranicy. Jest to dla nich bardziej opłacalne. Często jest to też jedyna opcja, aby sprowadzić auto do kraju i na nim zarobić. W związku z tym tego typu aut trafia do nas coraz więcej.
Jakie modele używane były najpopularniejsze w Europie?
W przypadku poszczególnych modeli sytuacja również zależała od konkretnego kraju. Oczywiście wpływ na ogólny obraz rynku europejskiego miały kraje, gdzie sprzedaż była największa. W związku z tym to właśnie Niemcy mocno wpłynęły na to, jak kształtuje się sprzedaż w Europie. Na tamtejszym rynku najpopularniejszym wyborem były oczywiście samochody marek z tego kraju. Jest ich dość dużo, jednak wśród modeli prym wiodły Volkswagen Golf i Passat.
W przypadku innych rynków sytuacja wyglądała jednak podobnie. Zwłaszcza w Polsce wiele osób ceni sobie samochodu z kraju naszych zachodnich sąsiadów. W związku z tym rynek wtórny w Polsce prezentował się całkiem podobnie. Na szczycie list sprzedaży i wielkości oferty znajdował się Volkswagen Golf, a także Opel Astra. Te modele znalazły sobie wielu fanów, w związku z czym są popularne od wielu lat.
Ciekawiej sytuacja przedstawia się przykładowo we Francji, która również stawia na swoje krajowe produkty. W związku z tym na tamtejszym rynku popularnym wyborem było między innymi Renault Clio czy Peugeot 208. Francuzi wolą raczej mniejsze auta, którymi poruszają się przede wszystkim po ulicach miast. W związku z dużym wyborem krajowych aut, wiele z nich jest popularnych również na rynku wtórnym.
Jaki przedział cenowy aut używanych był najpopularniejszy?
W tym przypadku również wszystko zależy od poszczególnych krajów. W przypadku Europy jako ogółu średnia cena oscylowała w okolicach 40-50 tysięcy złotych. Jest to oczywiście średnia obejmujące zarówno kraje bogate, jak i biedniejsze. Aby mieć lepszy pogląd na sytuację, warto przejrzeć rynki poszczególnych krajów. To właśnie w ten sposób można sobie wyrobić opinie o danych rynkach. Niektóre z nich naprawdę zaskoczyły wynikami cen samochodów używanych.
W przypadku Niemiec auta używane są naprawdę drogie. Średnia cena samochodu z rynku wtórnego wyniosła tam aż 130 tysięcy złotych. W związku z tym kupowane tam auta były raczej świeże, a także pochodziły z klasy premium. W przypadku Polski samochody używane kosztowały około 30 tysięcy złotych lub mniej. Przede wszystkim były one znacznie starsze niż w Niemczech, ponieważ miały przeciętnie około 12 lat. Zazwyczaj nie były one premium.